top of page

Чи ефективно підживлювати рослини після заходу сонця або в похмуру погоду?



Нещодавно я замислився над питанням: чи ефективно проводити позакореневі підживлення гуматовмісними препаратами після заходу сонця або вночі в спекотні літні дні? Наскільки такі нічні підживлення дійсно ефективні? Адже відомо, що продихи на листках закриваються після заходу сонця. Чи потрібно збільшувати норму гуматовмісних препаратів для забезпечення їх ефективності, після заходу сонця або в похмуру погоду?


Продихи на листках

Багато аграріїв вважають, що рослини поглинають діючі речовини через продихи на листках. Продихи – це маленькі пори, через які рослини отримують вуглекислий газ (СО2) і виділяють кисень (О2). Але чи можуть вони також слугувати входом для діючих речовин, які наносяться на листову поверхню? 




Так, продихи дійсно можуть бути входом для діючих речовин. У більшості злакових культур близько 20-30% продихів знаходиться на верхній стороні листка, а 70-80% - на нижній стороні листка. Менша кількість продихів на верхній стороні листків допомагає зменшити втрати вологи та запобігає перегріву. Отже, достатня кількість продихів для поглинання діючих речовин є на верхній стороні листків, але чи можуть діючі речовини препаратів проникати через них?



Figure 1.1 — Humic Acid Fragment. (Copyright © Humintech 2018)

Розмір відкритих продихів залежить від культури: у пшениці вони становлять 40х7 мікрон, у соняшнику - 18х8 мікрон, кукурудзи - 19х4 мікрон (посилання). Для порівняння, розмір фульвових кислот коливається від 0,01 до 0,8 мікрон, а солей гумінових кислот від 0,3 до 1,6 (посилання). Отже, ці речовини можуть легко проникати в рослину.





Також я знайшов в літературі цікаві данні, що солі гумінових кислот знижують поверхневий натяг розчину, що додатково підвищує проникнення діючих речовин в рослину (посилання).


Виходить діючі речовини препаратів дійсно можуть проникати в рослину через продихи. (Описано про діючі речовини німецьких препаратів компанії Humintech, адже одиниці виробників виготовляють якісні препарати, більше 90% продають неякісні продукти)Але як вони проникають в рослину вночі або після заходу сонця, коли продихи закриваються?


У 2023 році вчені з Іспанії та Німеччини провели дослідження, яке показало, що нанесення розчинних солей на поверхню листка запускає нічну транспірацію, що сприяє відкриттю продихів і засвоєнню поживних речовин (послання). Тобто, рослина відкриває продихи навіть вночі для засвоєння поживних речовин. Також у дослідженні вченні пояснюють, що вночі втрата вологи через продихи зменшується, але вони часто не закриваються повністю.


Раніше знаходив інформацію що засвоєння діючих речовин також можливе через епідерміс, кутикулу та такі структури листя як: трихоми (волоски на листка) та гідатоди (спеціальні клітини для виділення води).


Тож чи потрібно збільшувати норму застосування препаратів вночі, після заходу сонця або в похмуру погоду?



На мою думку, якщо проводите внесення вночі працюйте повною нормою препарату. Для прикладу Гуміфілд Форте Аміно в.с. в нормі 0,4 л/га або Фульвітал Плюс в.с., 0,45 л/га. Такої норми буде достатньо для забезпечення високої ефективності препаратів.


Використовуйте описані поради з розумом і не розпиляйте гроші на землю.

Застосовуйте якісні стимулятори та антистресанти від компанії Humintech для підживлення ваших сільськогосподарських культур!



Автор статті: Євгеній Вовненко, заступник директора з розвитку продукту,

ТОВ «Агротехносоюз»



Джерела:

247 переглядів0 коментарів

Comments


bottom of page