top of page

Особливості застосування стимуляторів росту в різних регіонах України

Оновлено: 5 днів тому


Агротехносоюз, застосування стимуляторів росту, стимулятри для рослин, біостимулятри, біостимулятори для рослин, соняшник, пшениця, ріпак, кукурудза, Агротехносоюз, АТС, атс, агротехносоюз

Сьогодні українське сільське господарство в умовах воєнного стану стикнулося з низкою додаткових серйозних випробувань: кліматичні зміни, що вносять небажані корективи протягом сезону, низькі ціни на сільськогосподарську продукцію, високі ціни на добрива та логістику... Ці фактори разом з економічною нестабільністю роблять питання ефективності агротехнологій надзвичайно актуальним. В таких умовах використання стимуляторів росту стає ключем до вирішення наведених вище проблем і підвищення продуктивності вирощування рослин.


Що таке стимулятор росту? Це спеціальні речовини, які позитивно впливають на життєві процеси рослин і допомагають їм розкрити свій генетичний потенціал. Правильне використання стимуляторів росту компанії Humintech сприяє оптимізації фізіологічних процесів рослин, стимулює закладання генеративних органів, кущення, гілкування, розвиток кореневої системи та збільшує ефективність засвоєння поживних речовин. У результаті значно підвищується врожайність (+8–16% і більше) та покращується якість продукції.

Застосування стимуляторів росту на ранніх етапах розвитку сільськогосподарських культур є важливим кроком у створенні основи для майбутнього врожаю. Почати варто ще з передпосівної обробки насіння препаратом Гуміфілд Форте Брікс в. с. 0,8 л/т або Фульвігрейн Сід в. с. 1–3 л/т. Обробка насіння препаратами забезпечує формування більшої кореневої системи та кореневих волосків, що підвищує кількість засвоєних поживних речовин і вологи з ґрунту.


Наступним важливим кроком є внесення препаратів із вмістом солей гумінових кислот (Гуміфілд в. г. 0,1 кг/га або Гуміфілд ВР-18 в. с. 0,4 л/га) комплексно з РКД. Внесення сприяє збереженню доступності фосфору та інших елементів живлення для рослин. Завдяки такому внесенню добрива будуть використані рослинами ефективніше. При застосуванні з КАС препарати Humintech сприяють зменшенню втрат азоту в атмосферу, що підвищує ефективність його використання рослинами.


Перейдемо до перших позакореневих підживлень. Навіть у той час, коли рослини здаються маленькими та повільно ростуть, в них уже відбувається закладання ключових структур урожаю. Наприклад, соняшник у фазі розвитку 1–2 пар листків вже формує квітколоже, а у фазі 3–4 пар листків закладає кількість майбутніх квіток. Застосування стимуляторів росту в цей період (наприклад, препарату Фульвітал Плюс) сприяє формуванню більшої кількості квіток у кошику, що надалі позитивно впливає на кількість майбутніх насінин і врожайність. Керівник Південного регіону компанії «Агротехносоюз» Микола Ришков рекомендує в південних регіонах України внесення препарату Фульвітал Плюс в. с. проводити на ранніх стадіях розвитку культур.


Ришков, Ришков Микола, Агротехносоюз, Атс, атс, АТС, стимулятри, антистресанти, біостимулятори, гумат, гумат калію
Ришков Микола. «Керівник Південного регіону компанії Агротехносоюз»

«На основі мого досвіду, я рекомендую застосування стимулятора росту Фульвітал Плюс в. с. 0,45 л/га або Фульвітал Плюс з. п. 0,15 кг/га або Фульвігрейн Стимул в. с. 0,5 л/га, насамперед на ранніх етапах розвитку культур або за наявності достатнього зволоження. Наприклад, у фазі 3–4 пар листків соняшнику зазвичай ще зберігається достатньо вологи в ґрунті, тому застосування стимуляторів від Humintech дуже ефективне. Однак у фазу зірочки вже може відчуватися дефіцит вологи. Застосування стимулятора росту Фульвітал Плюс може збільшити вологоспоживання рослинами, що в умовах Степу підвищує ризик спричинити додатковий стрес для рослин. Тому на пізніших стадіях розвитку культур я рекомендую використовувати антистресанти. Це може бути внесення Гуміфілд в. г. 0,1 кг/га, Гуміфілд ВР-18 в. с. 0,4 л/га, Гуміфілд Форте Аміно в. с. 0,4 л/га, Фульвігрейн Класик в. с. 0,4 л/га або іншого продукту з лінійки компанії Humintech, що забезпечують захист від стресу.»Застосування стимуляторів росту в умовах дефіциту вологи потребує уважного підходу. Не рекомендуємо використовувати стимулятори росту, наприклад, Фульвітал Плюс, коли вологи обмаль. Чому? Фульвові кислоти, що є основою цього препарату, стимулюють процес фотосинтезу та метаболічні процеси, які вимагають значної кількості вологи – ресурсу, обмеженого в посушливих регіонах. На додаток – у посушливих умовах рослини вже витрачають багато енергії на адаптацію до стресу, тож додатковий стимул може збільшити їх енергетичні витрати.


Отже, в таких ситуаціях краще вибрати препарати компанії Humintech, які забезпечують антистресовий ефект і містять у своєму складі солі гумінових кислот (Гуміфілд в. г. 0,1 кг/га, Гуміфілд ВР-18 в. с. 0,4 л/га, Гуміфілд Форте Аміно в. с. 0,4 л/га, Фульвігрейн Класик в. с. 0,4 л/га або інші). Сіль гумінової кислоти посилює розвиток кореневої системи на 17–30%, забезпечуючи краще поглинання вологи з нижніх шарів ґрунту. Також солі гумінових кислот знижують окисний стрес і посилюють посухостійкість!


 

Оптимізація використання стимуляторів за умови нестійкого зволоження. Якщо спочатку планувалось застосування антистресанту, але погода внесла корективи й пройшли гарні опади, рекомендуємо підкорегувати стратегію та використати стимулятор росту Фульвітал Плюс в. с. 0,45 л/га або Фульвітал Плюс з. п. 0,15 кг/га.


Скубицький, Скубицький Олександр, Агротехносоюз, Атс, атс, АТС, стимулятри, антистресанти, біостимулятори, гумат, гумат калію
Скубицький Олександр. «Менеджер з питань регіонального розвитку (Дніпропетровської, Донецької, Запорізької та Кіровоградської обл.)»

«Цієї весни ми з колегами в Дніпропетровській області на посівах ріпаку озимого планували двічі відпрацювати антистресантом Гуміфілд Форте Макс в. с. 0,4 л/га. Перше внесення провели у фазі гілкування, саме перед очікуваним холодовим стресом, коли температури вночі знижувалися до -2°С. Друге внесення цим самим препаратом було заплановане у фазу цвітіння. Проте з 15 по 20 квітня нас здивували дощі. Опадів випало не дуже багато (до 15 мм), проте вони дуже важливі для ріпаку в фазу цвітіння й дали змогу застосувати стимулятор росту Фульвітал Плюс в. с. 0,45 л/га. Отже, завдяки першому внесенню нам вдалося захистити рослини від холодового стресу, а за допомогою другого – стимулювати живлення і фотосинтез!


Таку технологію використовуємо не перший рік. Загалом цього року відпрацювали в різних господарствах майже на 6 тис. га посівів ріпаку. Як показує досвід, кожне внесення препаратів Humintech це +1,2–2,2 ц/га врожаю ріпаку озимого. Останню обробку плануємо по стручку для наливу маси 1000 зерен у господарствах, де є можливість проведення такого внесення».Застосування стимуляторів росту в умовах достатнього зволоження. В центральних регіонах України випало достатньо опадів (30–50 мм у період з 15 по 22 квітня), тому застосування стимулятора росту Фульвітал Плюс в. с. у ранні фази розвитку культур буде пріоритетним.


Чубко, Чубко Олександр, Агротехносоюз, Атс, атс, АТС, стимулятри, антистресанти, біостимулятори, гумат, гумат калію
Чубко Олександр. «Заступник директора по роботі з ключовими клієнтами»

«Коли погодні умови сприятливі, розгляньте можливість використання стимулятора росту на основі фульвових кислот (Фульвітал Плюс в. с. 0,45 л/га або Фульвітал Плюс з. п. 0,15 кг/га або Фульвігрейн Стимул в. с. 0,5 л/га). Для максимального ефекту важливо проводити внесення стимуляторів Humintech у критичні періоди розвитку культур. Наприклад, на пшениці озимій для збільшення кількості зернівок у колосі важливо обробити посіви в періоди розвитку культури по BBCH 32 та 37–39. Рекомендую відпрацювати двічі, таке комплексне внесення забезпечує в середньому +3,8–4,4 ц/га приросту врожаю озимої пшениці.


Я завжди наголошую моїм партнерам: «Одне внесення не гарантує такого ефекту, як комплексне. Повний ефект досягається лише через комплексний підхід». Якщо ми вносимо антистресант після сильного стресу, то приріст справді може становити 10–12% від одного внесення. Проте, для стабільного досягнення високих результатів потрібне комплексне застосування.


Для прикладу розглянемо застосування стимуляторів росту Humintech на сої. У центральних регіонах України обробка насіння та два внесення по вегетації препаратами Humintech забезпечує в середньому 12–14% приросту врожаю. При врожайності 3 т/га – це +3,2–3,4 ц/га приросту врожаю сої. З урахуванням витрат на обробку насіння препаратом Гуміфілд Форте Брікс в. с. 0,8 л/т та двох внесень по вегетації препарату Фульвітал Плюс в. с. 0,45 л/га загальні витрати складуть приблизно 15 €/га. Враховуючи приріст 3,2 ц/га, прибуток становитиме орієнтовно 120 €/га. Комплексне застосування є і завжди буде більш прибутковим!» У західних регіонах України сільське господарство має значно кращі умови порівняно з іншими регіонами. Тут нижчі витрати на логістичні перевезення, особливо порівнюючи зі східними регіонами. Кліматичні умови також сприятливіші. Навіть при однакових витратах фермери із західних регіонів України мають можливість отримувати значно вищі врожаї, ніж їхні колеги з південних областей. У таких досить стабільних умовах ключовим фактором успіху є не скорочення, а збільшення інвестицій у технології вирощування. Це допомагає підтримувати високу продуктивність господарства та забезпечити прибутковість виробництва культур.


Цідик, Цідик Олександр, Агротехносоюз, Атс, атс, АТС, стимулятри, антистресанти, біостимулятори, гумат, гумат калію
Цідик Олександр. «Менеджер з питань регіонального розвитку Хмельницької та Тернопільської обл.»

«Торік я закладав досліди на виробничих посівах кукурудзи та сої. Кукурудза для наших регіонів цікава культура, адже навіть при торішній низькій ціні вона приносила прибутки. В Хмельницькій області середня врожайність була вища за 10 т/га, а в Тернопільській – вища за 9 т/га. Середня окупність урожаєм 1 га становила 6–7 т. У Тернопільській області ми обробляли посіви двічі стимуляторами росту компанії Humintech. У 3–5 листків вносили Фульвітал Плюс Zn з. п. 0,2 кг/га для забезпечення рослин цинком, стимулювання закладання суцвіття качана та підвищення засвоєння елементів живлення з ґрунту. В 7–9 листків вносили Фульвігрін Стимул в. с. 0,5 л/га для посилення процесу фотосинтезу та розкриття генетичного потенціалу. На контролі врожайність була 83,9 ц/га на досліді (20 га) – 90,3 ц/га (+6,4 ц/га). Тобто витративши на технологію Humintech 13,5 €/га, господарство додатково отримало 47,3 €/га прибутку.» Сподіваємось, що ідеї та методики, описані в цій статті, посприяють зростанню врожаїв на ваших полях. У разі виникнення запитань або потреби в додатковій консультації, звертайтеся до кваліфікованих спеціалістів компанії «Агротехносоюз». Контактну інформацію та перелік дистриб’юторів можна знайти на офіційному веб-сайті «Агротехносоюз». Бажаємо високих урожаїв!

 

Автор статті: Євгеній Вовненко, заступник директора з розвитку продукту, ТОВ «Агротехносоюз»

56 переглядів0 коментарів

Comments


bottom of page