top of page
ПРИМОРОЗКИ
заморозки приморозки гумат агротехносоюз гуміфілд гумат калію, холодовий стрес

Приморозки — пізні весняні повернення холоду в травні — червні та ранні осінні в серпні—вересні, а на півдні і пізніше. На території України останні весняні приморозки в повітрі припадають в середньому на кінець квітня, в південних районах — другу декаду квітня, на північному сході — на початок травня. У повітрі перші осінні приморозки припадають в середньому на першу декаду, на південному заході — на другу декаду жовтня. Весняні приморозки найнебезпечніші для плодових культур під час їх цвітіння і утворення зав‘язі. Для більшості районів тривалість морозонебезпечного періоду навесні становить 11-20 днів. У районах з розчленованим та підвищеним рельєфом він затягується до 20 днів і більше за рахунок пізніших строків закінчення весняних приморозків.

На поверхні ґрунту приморозки навесні закінчуються пізніше, а восени починаються на 10-20 днів раніше, ніж у повітрі. Треба мати на увазі, що на розподіл мінімальних температур по території дуже впливає мікрорельєф. На знижених ділянках приморозки навесні можуть закінчуватись пізніше, а восени починатись раніше порівняно з підвищеними формами рельєфу.

Під впливом приморозків може спостерігатися блідо-зелене забарвлення на сходах кукурудзи, або жовте забарвлення листя у зернових, затримка росту.

Під час приморозків можна спостерігати наступне порушення фізіологічних процесів:

1 -  відбувається утворення кристалів льоду, які руйнують клітини.

2 – відбувається зневоднення тканин.

3 – порушується процес фотосинтезу.

4 – порушується транспорт асимілянтів.

5 – порушується дихання

6 – порушується синтез білків

За допомогою яких діючих речовин можна зменшити негативний вплив приморозків на рослини?

  1. Гумінові кислоти перешкоджають окисненню жирів АФК; активують транспорт поживних речовин у клітині; нормалізують тургор клітин; стимулюють метаболізм у клітині, стимулюють синтез амінокислот.

  2. Фульвові кислоти стимулюють процес фотосинтезу, нормалізують розвиток рослин та активують засвоєння поживних речовин з добрив та ґрунту.

  3. Феноли перешкоджають окисненню та руйнуванню клітинних структур та мембран, захищаючи таким чином анатомічні структури.

  4. Фітогормони:

    1.Ауксин здійснює підкислення та розрідження цитоплазми; покращує  транспорт речовин. Ауксин підвищує кількість бічних корінців, кореневих волосків та стимулює ріст кореня в довжину. Це збільшує площину поглинання вологи з ґрунту.

    2.Гібберелін стимулює розщеплення крохмалю, що призводить до виділення енергії.

  5. Амінокислоти запускають роботу ферментних систем, стимулюють метаболізм та приймають участь в синтезі білків.

  6. Олігосахариди перешкоджають окисненню та руйнуванню клітинних структур та мембран шляхом зв’язування АФК.

    Найкраща відповідь для того, щоб знешкодити дію стресу це наступні препарати, які містять збалансоване співвідношення діючих речовин:

     

  • Фульвігрейн Антистрес – солі гумінових та фульвових кислот, амінокислоти, фітогормони.

  • Фульвігрін Антистрес - солі гумінових та фульвових кислот, екстракт морських водоростей, амінокислоти.

  • Гуміфілд Форте Аміно - солі гумінових та фульвових кислот, амінокислоти

  • Гуміфілд ВР-18 - солі гумінових та фульвових кислот.

заморозки приморозки гумат агротехносоюз гуміфілд гумат калію, холодовий стрес
ПРИКЛАДИ З ПОЛІВ

№1 Холодовий стрес у рослин

Холодовий стрес спостерігається тоді, коли низька температура повітря, нижча за оптимальну для певної культури, тримається протягом тривалого періоду. Наприклад, соя та кукурудза потрапляють під дію холодового стресу за температури нижче +10°С. Скажімо, у травні 2019 року на значній території України він спостерігався протягом 18-21 дня.

Гумати від «Агротехносоюзу»: стреси подолані, прибутки контрольовані. Читати

Наслідки:

  • Уповільнення або зупинка росту рослин сої та кукурудзи

  • Поява антоціанового забарвлення

  • Пригнічення росту кореневої системи

  • Зниження врожайності на 10-15% і більше

​Можливі рішення:

  • Профілактично до сівби обробити насіння Гуміфілд Форте Брікс, або Фульвігрейн Сід. 

  • При появі холодового стресу:

  1. За температури в діапазоні +3 — +10°С використати Гуміфілд Форте Фульвік 0,4 л/га, або суміш антистресанту Гуміфілд ВР-18 0,2-0,4 л/га та стимулятора росту Фульвітал Плюс 0,1 кг/га.

  2. За температури в діапазоні -2 — +3°С, максимально швидко внести антистресант Гуміфілд Форте Аміно 0,4 л/га, Фульвігрін Антистрес 0,5 л/га, або Фульвігрейн Антистрес 0,5-1,0 л/га.

 

Для боротьби із холодовим стресом у 2019 р. використовували Фульвігрін Антистрес з нормою 1 л/га в Чернігівській області на кукурудзі, що забезпечило прибавку 9,3 ц/га при урожайності на контролі 90,7 ц/га. Додатковий прибуток становив €111,83/га. 

20170804_094208.jpg
№2 Знову приморозки?
IMG-a408d041992243a4136997074754754f-V.j

Місцями по Україні пройшла хвиля приморозків, яка пошкодила посіви сільськогосподарських культур, а особливо кукурудзу.

При об’їзді посівів одного із господарств Чернігівської області було виявлено пошкоджені рослини кукурудзи. Листова пластина частково знищена, але жива точка росту. В таких випадках можуть бути застосовані наступні препарати: Гуміфілд Форте Аміно в.с., Фульвігрейн Антистрес або Фульвігрін Антистрес. Спеціалістами господарства та компанії Агротехносоюз було прийнято рішення використати антистресант Фульвігрін Антистрес в нормі 0,6 л/га для максимально швидкого зняття стресу та відновлення фізіологічних процесів в рослинах.

До складу препарату входить три діючі речовини: солі гумінових кислот, амінокислоти та екстракт морських водоростей. Екстракт морських водоростей містять в своєму складі природні фітогормони, що допоможе рослинам нормалізувати гормональний баланс. Амінокислоти – активують метаболізм та виконують роль додаткового будівельного матеріалу. І найголовніше – солі гумінових кислот, які перешкоджають окислювальному стресу та активують велику кількість генів, які беруть участь у процесах розвитку та метаболізму. 

№3 Відновлення ріпаку озимого з Фульвігрін Антистрес

Левова частина полів на території Західної України, з року в рік, виділяється аграріями для посіву озимого ріпаку. Адже озимий ріпак проявляє себе як високорентабельна і затребувана на ринку України сільськогосподарська культура. Тому агрономи ретельно підбирають інтенсивні технології вирощування для даної культури, щоб отримувати максимальні врожаї. Але, на жаль, не завжди виходить цього досягнути, адже погода вносить свої вкрай невтішні корективи, що негативно впливає на врожайність.

З такою ситуацією стикнулося господарство на території Івано-Франківської області цією весною. Після внесення суміші гербіциду з фунгіцидом на посівах озимого ріпаку, температура повітря опустилася з +19 вдень до 0°С вночі. Такий різкий перепад і суттєве зниження температури повітря викликало холодовий стрес у рослин озимого ріпаку. Наявність діючої речовини гербіциду, при низькій температурі повітря, негативно вплинула на процеси метаболізму в рослинах, що призвело до пригнічення і пошкодження посівів.
 

1.jpg

Фото 1. На третій день після стресу (24.04.2019) загальний вигляд поля

2.jpg

Фото 2. Приближений вигляд рослин (24.04.2019)

Рослини озимого ріпаку були в фазі бутонізації. Для того, щоб зняти стрес у рослин і запобігти втраті врожайності, агрономом господарства було прийнято рішення внести продукт компанії «Агротехносоюз» – Фульвігрін Антистрес в.с., нормою 1л/га.

Фульвігрін Антистрес в.с., – це трьохкомпонентна суміш з морських водоростей, вільних амінокислот та солей гумінових кислот, котрі швидко проникають в рослину і стимулюють її до відновлення всіх повноцінних процесів вегетації. Солі гумінових кислот, в тому числі, впливають на пролонгацію захисної антистресової дії до 2-х тижнів.

Виїхавши з агрономом господарства на дане поле озимого ріпаку через 8 днів після внесення Фульвігрін Антистрес в.с.,побачили, що рослини котрі були оброблені антистресантом компанії Агротехносоюз повністю відновили свою вегетацію. Оброблена ділянка відрізнялась від контролю насиченістю забарвлення рослин та збереженням рослин, що позитивно вплинуло на густоту стояння на 1м2, (фото 3). Також варто відмітити, що рослини на оброблених ділянках препаратом Фульвігрін Антистрес в.с., сформували більшу кількість квіток (фото 4).

Контроль антистрес ФГ Барбуляк.jpg

Фото 3. Контроль

Для досягнення максимально можливого врожаю, спеціалістами компанії «Агротехносоюз», було порекомендовано використати продукт Фульвітал Плюс з.п., нормою 0,15 кг/га в баковій суміші з фунгіцидом, інсектицидом і набором мікродобрив. В даному випадку препарат Фульвітал Плюс з.п. за рахунок фульвових кислот, які входять до його складу, сприяв кращому засвоєнню мікродобрив через листовий апарат і стимулював додаткове засвоєння елементів живлення з грунту.

В середині липня провели збір урожаю ріпаку озимого, гібрид Вісбі. На ділянці обробленій препаратами компанії «Агротехносоюз» отримали врожайність на 10% вищу ніж на необробленій ділянці.

Дослід антистрес ФГ Барбуляк.jpg

Фото 4. Дослід

Ріпак антистрес ФГ Барбуляк.jpg
bottom of page