top of page

Правда про гумати та їх ефективність

Гуматами називають солі гумінових кислот, що отримують із гумусових речовин. Гумусові речовини — основна складова органічної частини ґрунту — гумусу, що відповідальний майже за всі біохімічні процеси, які відбуваються в ґрунті. Завдяки великому вмісту біологічно активних компонентів багато аграріїв спостерігають позитивний вплив цих препаратів на ріст та розвиток рослин. Kurkul.com разом з провідним експертом - співробітником компанії «Агротехносоюз», кандидатом хімічних наук Борисовою Катериною вирішив розібратися, що треба знати про гумати, щоб їх застосування на вашому полі максимально збільшувало врожай.


Які бувають гумати


В Україні гумати пов’язані із іменем Лідії Арсенівни Христевої, яка почала активно займатися цією темою в 40-ві рр XX ст. Л.А. Христева виділила натрієві солі гумінових кислот та випадково застосовувала їх для стимуляції росту рослин. Експеримент був вдалим – гумат прискорив ріст рослин та суттєво покращив стан кореневої системи. З цього і почалася історія дослідження гуматів. 

Гумінові кислоти належать до найскладніших речовин на планеті. У природі вони зустрічаються у річковій і морській воді, у ґрунті і, найголовніше, у торфі й бурому вугіллі.

Гумат, гумінові речовини, гумусові кислоти, фульвові кислоти — очі розбігаються? Форма випуску гуматів також може бути різною, найбільш популярними вважаються:

водорозчинний порошок, або сухий гумат калію;

рідкий гумат — лужний розчин гумату калію.


Завдяки своєму різноманітному складу гумінові та фульвові кислоти мають широкий спектр властивостей, що є надзвичайно важливим у рослинництві.

Фульвові кислоти — біологічно активні сполуки, які розчинні у воді, кислотах та лугах. Розміри фульвових кислот невеликі, що забезпечує високу мобільність цих речовин.

Гумінові кислоти — біологічно активні речовини складної будови, практично нерозчинні у воді, за винятком дуже невеликої їх частини. Обробка гумінових кислот лугами переводить їх у водорозчинні солі — гумати натрію або калію, які є біологічно активними.

Гумат калію призначений для передпосівної обробки насіння, позакореневого та кореневого підживлення посівів зернових, олійних, технічних, овочевих, квіткових, ягідних і декоративних культур. Можна поєднувати з обробкою пестицидами й рідкими NPK добривами та мікродобривами.

Гумат натрію активізує діяльність ґрунтоутворюючих мікроорганізмів, прискорює й регулює обмін речовин у тканинах рослин. Підвищує стійкість до хвороб і впливу несприятливих чинників.


Що варто знати про гумати та гумінові кислоти


Щороку з’являється все більше продавців, кожен із яких намагається підкреслити важливість гуматів для розвитку рослин. Станом на 2020 рік в Україні зареєстровано понад 100 препаратів на основі гумінових речовин, тому в такому різноманітті пропозицій досить важко розібратися та вибрати саме той гумат .


1. Усі гумати НЕ однакові

Гумати суттєво відрізняються один від одного методом та технологічними умовами одержання, сировиною, формою випуску, біологічною активністю, розчинністю та умовами застосування. В такому випадку ми рекомендуємо надавати перевагу гуматам перевірених виробників з гарантованим результатом.


2. Гумати ефективно рятують від стресів

Посуха, гербіцидний стрес, промивання ґрунтових гербіцидів… Перелік стресів, які впливають на рослини, можна ще продовжувати та продовжувати. Застосування гуматів та фульвових кислот допоможе рослині не тільки скоріше вийти зі стресу, а й простимулює її ріст та розвиток, що позитивно вплине на врожайність. 


3. З гуматами зростає прибутковість

Деякі аграрії вбачають у цих препаратах першочергово витрати на їх придбання. А грошей на посівну, як ми знаємо, завжди мало. Насправді побачити очевидний зиск допоможе проста математика.

На 1 га потрібно 100 кг аміачної селітри вартістю близько 800 грн. Застосовуючи гумати, уже потрібно 70 кг/га (560 грн), при вартості рідкого гумату від 50 грн/л. Економія — 190 грн/га. На 100 га уже виходить солідна економія.

Однак, враховуючи позитивну дію гуматів, прибавка до врожайності складає від 12 до 22% і більше, що також обумовлює приріст прибутків порівняно з технологією без використання гумату.


4. Внесення гуматів по листу працює

Гумінові кислоти мають стимулюючу дію на клітини рослини, виконуючи роль каталізатора природних процесів. Крім того, гумінові кислоти (з ґрунтового розчину) можуть переводити елементи живлення в доступну для рослини форму та прискорювати їх засвоєння.

Використовуючи гумат по листу, ви активізуєте процеси обміну, росту та розвитку. Завдяки потужній антистресовій дії, гумат допомагає рослині протидіяти стресам різної природи. Листове живлення гуматами може бути ефективним у комплексі при застосуванні разом з макро- й мікроелементами.


Корисні властивості та особливості внесення


Якщо ж відкинути маркетингові хитрощі, то дія гуматів справді має серйозне наукове обґрунтування. Сучасні дослідження доводять, що молекули гумінових кислот характеризуються унікальними властивостями завдяки органічному походженню та особливостями структури. Використовуються вони також у тваринництві й навіть у медицині.

Зазвичай під час вибору продукту аграрії орієнтуються на вартість препаратів або на додаткові компоненти, проте жоден із цих чинників не є вирішальним під час вибору. Одним із основних чинників, що впливає на кінцевий результат, є біологічна активність, яку можна визначити, якщо ви знаєте, з якої сировини виготовлено конкретний продукт.

У світі більшість препаратів на основі гумінових кислот добувають із окисленної модифікації бурого вугілля — леонардиту. І не дарма — ефективність препаратів, отриманих із леонардиту, значно вища, оскільки він містить максимальну кількість гумінових речовин (до 85%) порівняно з іншими видами сировини. Його запаси у світі перевищують 1 трлн т, а найбільші родовища леонардиту знаходяться в Німеччині, де виробляють продукти Humintech Gmbh. Офіційний представник компанії в Україні — компанія «Агротехносоюз» пропонує широкий перелік продукції, основні компоненти якої вироблені з леонардиту.

У сільському господарстві постійно проходять запеклі обговорення з приводу внесення гуматів — у ґрунт або по листу? При внесенні в ґрунт відбувається поліпшення його структури, внаслідок чого гумати запобігають втратам вологи й поживних речовин з одночасним перетворенням їх у родючі ґрунти в результаті процесу розкладання. У важких ґрунтах відбувається поліпшення аерації та затримки вологи, що полегшує культивацію. Спостерігається поліпшення здатності ґрунту до затримання вологи і, як результат, збільшення стійкості до посухи; потемніння ґрунту, що сприяє кращому поглинанню сонячної енергії. На жаль, внесення в ґрунт гумату є занадто дорогим елементом технології, тому переважно практикують внесення по листу. Гумінові речовини в цьому випадку діють, як антистресанти та стимулятори росту. Однак, що краще вносити — гумінові чи фульвові кислоти?


 Гумінові кислоти:

 • сприяють розвитку потужної кореневої системи — довжина основного кореня перевищує контроль на 13–24%, кількість кореневих волосків — на 150%;

 • здійснюють профілактику стресів різної природи;

 • активують приблизно 50% генів, які відповідають за синтез амінокислот;

 • активують антиоксидантну ферментативну функцію;

 • збільшують засвоєння таких важливих елементів живлення, як азот (у 2 рази), фосфор (у 1,8 раз) і калій (в 1,6 раз);

 • позитивно впливають на структуру врожаю — краще формується колос, зростає кількість колосків і зерен у колосі, збільшується маса 1000 зерен;

 • нормалізують ріст рослин як при високих значеннях рН ґрунту, так і при низьких.

Фульвові кислоти:

 • переводять елементи живлення в доступну для рослини форму за рахунок їх хелатування, що

 • підвищує коефіцієнт їх засвоєння від 15 до 27%;

 • на 12–26% стимулюють гілкування та кущення рослин;

 • на 8–14% прискорюють фотосинтез;

 • у 5–10 разів підвищують активність ферментів та інтенсивність біохімічних процесів у насінні;

 • на 12–16% прискорюють транспорт поживних речовин у клітину.


Гумати як стимулятор прибутку


То яка ж вигода при внесенні гуматів у кінцевому результаті? Наведемо приклад застосування цих препаратів із практики компанії «Агротехносоюз». У випадку соняшника (1 внесення — для стимулювання закладки генеративних органів) при витратах € 9/га (1,0 л/га «Фульвігрін Бор») додатковий прибуток склав € 87/га. В іншому випадку внесення 1 л/га препарату «Фульвігрін Антистрес» (рекомендована ціна € 10,7/л) для подолання впливу гербіцидного стресу на соняшник забезпечило врожайність 23,75 ц/га, а на контролі — 20,41 ц/га, тобто прибавка склала 3,34 ц/га. Враховуючи ціну за 1 т соняшника на 20.05.2020 р. — € 375, можна визначити, що додатковий прибуток склав € 114,55/га.

Для подолання наслідків посухи на сої вносили препарат «Гуміфілд Форте Аміно», що дозволило отримати додатковий прибуток € 81 при витратах € 3.

Підсумовуючи, хочеться нагадати, що ефективність обраних вами препаратів не в останню чергу залежить від їх якості та дотримання всіх правил внесення, зазначених, зазвичай, на упаковці. Ці дві прості, здавалося б, речі дозволяють розвіяти дуже багато міфів. Тож обирайте якісні препарати та рахуйте прибутки!1 166 переглядів0 коментарів

Comments


bottom of page