top of page
Низька температура повітря
IMG_3741.JPG

Холодовий стрес

Температура є одним з найбільш значимих лімітуючих факторів, що визначають поширення і продуктивність рослин. Рослини належать до організмів, температура тіла яких в результаті енергообміну з навколишнім середовищем дещо відрізняється від температури повітря. У рослин в ході еволюції сформувалися різноманітні механізми адаптації до змін температури існування. Проте екстремальні температури спричиняють явне порушення фізіологічних функцій. Значимість проблеми холодо- і морозостійкості рослин зумовлена тим, що на 64% території суші рослини зазнають згубної дії низьких температур. У зв'язку з глобальними змінами клімату на планеті актуальність проблеми зростає, адже зумовлене антропогенними чинниками загальне потепління супроводжується посиленням нестабільності погодно-кліматичних умов, у тому числі різкими перепадами температур за відносно короткі відрізки часу.

Холодовий стрес спостерігається тоді, коли низька температура повітря, нижча за оптимальну для певної культури, тримається протягом тривалого періоду. Під дією низької температури повітря відбувається гальмування росту рослин, а пониження урожайності залежить від тривалості негативного фактора та може сягати від 10 до 20%.

Під час холодового стресу можна спостерігати наступне порушення фізіологічних процесів:

1 - головною шкодочинною дією є порушення функціонування клітинних мембран, через їх затвердіння (пов'язано з перетворенням вищих жирних кислот, які входять до складу клітинних мембран).

2 - порушення процесу фотосинтеза.

3 - порушення транспорту асимілянтів.

4 - порушення дихання.

5 - порушення роботи ферментних систем.

6 - порушення синтезу білків.

низькітемператури.jpg

За допомогою яких діючих речовин можна зменшити негативний вплив низької температури повітря на рослини?

  1. Гумінові кислоти активують ферментативні системи, які перешкоджають перетворенням жирних кислот, мають позитивний вплив на процес фотосинтезу, активують транспорт поживних речовин у клітині, підвищують активність оксигенази, яка є ферментом першої стадії цикла Кальвіна, стимулюють біосинтез амінокислот - будівельного матеріалу для синтезу білків.

  2. Фульвові кислоти стимулюють процес фотосинтезу, нормалізують розвиток рослин та активують засвоєння поживних речовин з добрив та ґрунту.

  3. Амінокислоти включаються в метаболізм рослини, приймають участь в роботі ферментних систем та синтезі білків.

  4. Феноли, олігосахариди та бетаїн, які входять до складу екстракту морських водоростей, захищають клітини від окислювального стресу шляхом зв’язування активних форм кисню.

 

Найкраща відповідь для того, щоб знешкодити дію низької температури повітря це наступні препарати, які містять збалансоване співвідношення діючих речовин для боротьби зі стресом:

  • Фульвігрейн Антистрес – солі гумінових та фульвових кислот, екстракт морських водоростей, амінокислоти, фітогормони.

  • Фульвігрін Антистрес - солі гумінових та фульвових кислот, екстракт морських водоростей, амінокислоти.

  • Гуміфілд Форте Аміно - солі гумінових та фульвових кислот, амінокислоти.

  • Гуміфілд ВР-18 - солі гумінових та фульвових кислот.

bottom of page