top of page

ПРОМИВАННЯ ҐРУНТОВИХ? ХОЛОДОВИЙ СТРЕС? ОПІКИ?

Примився грутновий гербіцид на соняшнику, опіки на листках від гербіцидів. Гуміфілд Форте Аміно, Гуміфлід, Гуміфілд ВР-18, Фульвігрейн Антистрес

Щороку початок сівби ярих культур стає справжньою кульмінацією для кожного фермера. Це не лише новий етап у циклі сільськогосподарських робіт, а й нова надія на кращий врожай, а отже, і більший прибуток. Проте, разом з новими можливостями, виникають і нові технологічні виклики, наприклад: «Посіяв, накрив ґрунтовим, а тут дощ і гербіцид промився» або «Посіяв 10-15 квітня, а рослини після сходів отримали холодовий стрес». Як вміло балансувати між користю і загрозою для рослин? Давайте розглянемо найпоширеніші проблеми з усіх сторін та знайдемо ефективні шляхи зменшення стресу для наших культур.


Пропоную почати із питання, яке часто обходять стороною, але яке завдає значної шкоди культурам: «Як діяти коли «промився» ґрунтовий гербіцид?»


Ярі культури перші 3 тижні повільно ростуть, тому для утримання посівів чистими від бур’янів застосовують ґрунтові гербіциди. Проте, разом із величезною користю ґрунтові гербіциди несуть і приховані загрози для основної культури – фітотоксичність. Прояв стресу може бути сильним або майже не помітним, це залежить від типу діючої речовини та ваших кліматичних умов вирощування. Чотирьохрічні дослідження Чеського агротехнічного університету у Празі показали, що після інтенсивних опадів найбільшу фітотоксичність на соняшник проявив гербіцид із діючою речовиною оксифлуорфену (ураження 27-35% посівів). Після застосування ацетохлору та фторхлоридону зафіксували ураження посівів були у межах 5-15%. Останнім часом все частіше пишуть, що «промивання» гербіцидів – міф. Пояснюють, що фітотоксичність пов’язана з температурними умовами під час проростання, або що фітотоксичність проявляється на перших справжніх листках через відбивання д.р. гербіциду каплями дощу від ґрунту. Як би там не було, факт проблеми такої є, тому розглянемо можливі способи допомоги рослинам.


Після виявлення ознак стресу, найпершим кроком у вирішенні цієї проблеми є нейтралізування токсинів в рослинах. Найефективнішим способом є використання гумінових кислот (гумату), які мають сильний антиоксидантний вплив. Рекомендуємо застосувати препарати компанії Humintech Гуміфілд в.г. 0,1 кг/га або Гуміфілд ВР-18 в.с. 0,4 л/га. Основна діюча речовина у цих препаратів – сіль гумінової кислоти (гумат калію), яка легко засвоюється рослинами та завдяки своїм антиоксидантним властивостям допомагає рослинам нейтралізувати вільні радикали, що виникають внаслідок дії гербіциду. До того ж, солі гумінових кислот (гумат), які міститься у препаратах Гуміфілд в.г. та Гуміфлід ВР-18 в.с. німецького виробництва, активують понад 150 генів у рослинах, які активують метаболізм амінокислот.

Гуміфілд Форте Аміно, антистресант

Метаболізм амінокислоти відігріє ключову роль у рості та розвитку рослин, сприяючи збільшенню вироблення білків, ферментів та інших важливих компонентів самою рослиною, необхідних для нормального функціонування.


Для досягнення ще більш потужного ефекту рекомендуємо використати антистресант Гуміфілд Форте Аміно в.с., 0,4 л/га. Цей препарат містить амінокислоти рослинного походження та солі гумінових кислот, що дозволяє максимально підтримати рослини в умовах стресу.Розглянемо наступне питання: «Що робити, якщо рослини пошкодились від холодового стресу?»


Весняні погодні умови є не стабільними, і перш, ніж с/г культури встигають досягти фізіологічної зрілості, значної шкоди їм може завдати холодовий стрес. Найбільше пригнічуються посіви кукурудзи та насадження плодових і ягідних культур. Наприклад, «набубнявіле» насіння кукурудзи при температурі -3°С втрачає схожість, у фазі 2-3 листів сильно пошкоджується коли температура опускається нижче -2°С, а при -5°С (протягом години) рослини гинуть в будь-якій фазі росту. Також при знижені температур сповільнюється засвоєння елементів живлення рослинами. Для прикладу вже при +14°С призупиняється процес переміщення фосфору з ґрунту до коренів рослин, а при +5°С взагалі припиняється. Аналогічно і з іншими елементами живлення.


У результаті пошкодження від холодового стресу рослинам потрібно від 10 до 14 днів для відновлення, а також значна частина власних ресурсів. В цей період рослини добре реагують на підтримку, адже через низькі температу ри сповільнюють обмінні процеси та блокується живлення. Рекомендуємо застосувати препарат Фульвігрейн Антистрес в.с. 0,4 л/га (він містить 135 г/л солей гумінових кислот, 60 г/л вільних L-амінокислот, ароматичні оксикарбонові кислоти, бурштинову кислоту, азот та мікроелементи). Внесення антистресанту німецького виробництва дозволяє скоротити період виведення рослин із стару стресу до 5-7 днів. Таким чином в рослин залишається більше днів ефективної вегетації, що сприяє збереженню 5-8% врожаю. Обробку рекомендуємо проводити вже через добу після ураження рослин. Для отримання ще вищого приросту (8-16%) необхідно через 10-14 днів внести стимулятор росту Фульвітал Плюс в.с. 0,45 л/га. Препарат активує обмінні процеси та підвищує коефіцієнт засвоєння елементів живлення кореневою системою.


Внесення препарату Фульвігрейн Антистрес. Агротехносоюз
Стреси у рослин, Фульвігрейн Антистрес

«З’явились опіки на листках після внесення страхового гербіциду»


У 99% випадків такий прояв виникає через недотримання регламентів застосування або використання погано вимитих цистерн обприскувачів. Для зняття стресу рекомендуємо на 3-5 день внести Гуміфілд Форте Аміно в.с. 0,4 л/га або для потужнішого ефекту Фульвігрейн Антистрес в.с. 0,4 л/га.


Якщо ж ви вносите гербіцид на ранніх стадіях розвитку основної культури та бур’янів з дотриманням всіх вимог виробника, антистресант можна не вносити. Більш ефективним в цей період буде попрацювати стимуляторами росту, наприклад, препаратом Фульвітал Плюс в.с. 0,45 л/га, який стимулює активний ріст, закладання генеративних органів та покращує живлення.


Боротьба з бур’янами в більш пізні фази розвитку с/г культур, наприклад, кукурудзи починаючи із 6-7 листків, соняшника від 3-4 пар листків або на сої пізніше 3 трійчастих листків, вже може спричинити інгібуючий вплив на основну рослину. Це пов’язано з тим, що в більш пізні фази розвитку збільшується площа листя та здатність культури поглинати вологу. Відповідно кількість поглинутої діючої речовини пестициду буде значно вищою, порівняно із ранніми фазами. Саме тому компанія Агротехносоюз рекомендує після внесення гербіцидів в більш пізні фази, через 3-5 днів застосувати профілактично антистресант (Гуміфілд Форте Аміно в.с. 0,4 л/га або Фульвігрейн Антистрес в.с. 0,4 л/га для потужнішого ефекту). Таке внесення дозволяє діяти на випередження! Якщо стрес на листках проявиться, ви відразу допоможете рослинам, не втрачаючи час на замовлення та доставку антистресанту. У разі, якщо гербіцидний стрес візуально не проявиться, ви забезпечите рослину корисними елементами та підготуєте вже до можливих умов дефіциту вологи в більш пізні період росту.


Гуміфілд Форте Аміно, внесення антистресанту на соняшнику, гербіцидний стрес

Маємо надію, що розглянуті в цій статті поради перетворяться в практичні агротехнологічні заходи на ваших полях та допоможуть підвищити врожаї. Якщо у вас виникатимуть подібні питання, звертайтесь за порадою до спеціалістів компанії Агротехносоюз. Телефони регіональний представників можна знайти на сайті www.agrotechnosouz.com.ua в розділі «контакти та дистриб’ютори».


Євгеній Вовненко,

заступник директора з розвитку продукту,

ТОВ «Агротехносоюз»


197 переглядів0 коментарів

Comments


bottom of page